עדיין לא חברים שלנו ביוטיוב ובפייסבוק? :( חבל בדרך כלל אנחנו ממש נחמדים:

בונה אתרים » בניית אתר מחדש בוורדפרס – כל מה שצריך לדעת לפני שמתחילים

בניית אתר מחדש בוורדפרס – כל מה שצריך לדעת לפני שמתחילים

נכתב ע"י יוחאי ירמיהו

בתור בונה אתרים אני בדרך כלל אני מקבל 2 סוגי פרויקטים עיקריים. סוג אחד הוא בניית אתרים בוורדפרס כאשר מדובר על עסקים חדשים או עסקים קיימים ללא אתר פעיל והסוג השני הוא בניית אתרים מחדש (מצב המכונה גם שיפוץ אתרים).

כאשר מדובר על מצב שבו צריך לקחת אתר קיים ולבנות אותו מחדש יש כמה דגשים ודברים שחשוב לקחת בחשבון בעיקר משיקולים של קידום אתרים מאחר ובנייה לא נכונה תפגע בקידום של האתר בגוגל. במאמר הבא אדבר על כל מה שחשוב לעשות כאשר בונים אתר מחדש.

צפו בסרטון הבא על מנת להבין בצורה טובה יותר איך בונים אתר מחדש בוורדפרס

בניית אתר מחדש - כל מה שחשוב לדעת לפני שמתחילים

הרשמה לרשימת תפוצה:

באילו מצבים צריך לבנות אתר מחדש?

לפי מה שאני רואה קיימים כמה מצבים שבהם אני מקבל אתרים קיימים ועם וותק שיש צורך לבנות אותו מחדש, מתחת אציין עבורכם את המצבים הנפוצים ותוכלו לנסות להבין האם גם אתם במצב הזה.

המצב הראשון יהיה בדרך כלל כאשר האתר נבנה על פלטפורמות קוד סגור שבהם אין גישה לקוד של האתר ובעל האתר מוגבל במה שהוא יכול לעשות איתו. אז יכול להיות שמדובר על מערכת בפיתוח אישי או על אתר שנבנה במערכות קוד סגור כמו: ויקס (Wix), סייט 123 (Site123), לייבסיטי (LiveCity), שופיפיי (Shopify) או כל פלטפורמת קוד סגור אחרת.

במקרים כאלו אתם תלויים באופן מלא בפלטפורמה שבה אתם משתמשים ולעיתים כאשר בעל האתר כמה לא מרוצה מהשירות שהוא מקבל האופציה היחידה שלו תהיה לעזוב את הפלטפורמה ולבנות אתר מחדש בוורדפרס בצורה כזאת שאף אחד לא יגביל אותו. דיברתי במדריך המסביר מה זה וורדפרס על הנושא של קוד פתוח ואם אתם לא בטוחים מה זה כדאי לצפות במדריך.

המצב השני שבו חשוב לבנות את האתר מחדש הוא כאשר מדובר על אתר שלא מותאם למובייל ולטאבלט. נכון להיום באתרים מסוימים לעיתים כמות הכניסות מהמובייל תהיה גדולה יותר מכמות הכניסות במחשב הנייח ולכן חובה שהאתר יהיה מותאם למובייל. בתקופה האחרונה אפשר לראות במצבי קיצון שגוגל בוחר לא לאנדקס עמודים שלא מותאמים למובייל ולכן זה הופך להיות חשוב יותר בזמן האחרון.

ניתן לצפות בעמוד הבא במגוון רזולוציות מסכים נפוצות כדי להבין את החשיבות של המובייל ופרסמתי גם בעבר מדריך המסביר איך לבדוק האם האתר רספונסיבי ואני ממליץ שתעיפו בו מבט.

המצב השלישי שבו יש לבנות אתר מחדש הוא כאשר העיצוב של האתר מיושן. אפשר לראות חברות גדולות מאוד שבנו אתר לפני שנים רבות (לעיתים גם למעלה מעשור) והעיצוב של האתר מאוד מיושן. הטרנדים הקיימים בשוק משתנים מעת לעת וחשוב להשאיר את העיצוב עדכני על מנת לא לגרום לצופה שנכנס לאתר לקבל רושם ראשוני שלילי על העסק שלנו.

המצב הרביעי שבו לעיתים אני מקבל פניות על בנייה ושיפוץ של אתר הוא כאשר קשה לערוך ולשנות תוכן של עמודים באתר. במאמר של יצירה ועריכת עמודים באלמנטור הסברתי איך נראים אתרים שאני בונה ללקוחות שלי ואפילו הצגתי כמה פשוט התהליך של עריכה והוספת עמודים באתרים שאני בונה והעמוד הזה לבד הביא לי הרבה מאוד לקוחות שראו את הסרטון ואמרו שבאתר שלהם שגם נבנה בוורדפרס קשה מאוד לשנות ולערוך דברים ושהם רוצים לבנות את האתר מחדש.

לאחר שהבנו באילו מצבים חשוב לבנות את מחדש כעת מה שנותר לעשות זה להבין מה חשוב לקחת בחשבון כאשר אנחנו משפצים את האתר ואילו טעויות יכולות לעלות לנו ביוקר.

בניית אתר מחדש או שינוי העיצוב?

שאלה נוספת שצריך לשאול כאשר מתחילים תהליך של בניית אתר מחדש זה האם כל מה שאנחנו נעשה זה לשנות מעט את העיצוב או האם נבנה את כל האתר מחדש?

בדרך כלל כשאני בונה אתר אני בונה את זה בתשתית שלי עם תבנית בפיתוח אישי, עם תוספים לוורדפרס בפיתוח אישי, עם כתיבת קוד CSS מותאם לעיצוב ועם עמודים שאני בונה בעצמי באמצעות אלמנטור.

בנייה של אתר עם התשתית שלי תאפשר לי ליצור אתר שמותאם בצורה טובה יותר לגוגל, אתר עם מהירות טעינה טובה יותר, אתר רספונסיבי עם התאמה למובייל ואתר שהרבה יוכל קל לערוך ולשנות.

בדרך כלל כאשר מתחילים את התהליך אני ממליץ לבנות את האתר מחדש ולהעתיק את כל העמודים הקיימים. במרבית המקרים זה גם מה שאני עושה ואני לא מאפשר את האופציה של שיפור העיצוב על האתר הקיים כי מהניסיון שלי הרבה מהאתרים מגיעים עם הרבה בעיות ובאגים שאני לא יכול לתמוך או לתקן כאשר מדובר על אתר שמישהו אחר בנה.

למרות שאני לא אוהב לקחת אתר קיים ופשוט לשנות את העיצוב במקרים מסוימים זה משהו שאני חייב לעשות. זה קורה בעיקר כאשר מדובר על אתר עם כמה מאות עמודים קיימים שבהם העלויות של בניית האתר מחדש יהיו גבוהות מאוד ולכן רק במקרה כזה השיקול של שיפור העיצוב על התבנית הקיימת זה שיקול שעולה.

ההמלצה הכללית בפרויקטים כאלו היא שכל עוד זה ניתן עדיף לבנות את האתר מחדש ולהעתיק את העמודים מאשר לקחת תבנית קיימת ופשוט לשנות מעט את העיצוב.

העתקת כל העמודים + שמירה על מבנה קישורים

במידה והחלטנו לבנות את האתר מחדש על גבי התקנה חדשה הדבר החשוב ביותר שעלינו לעשות זה להעתיק את כל העמודים מחדש ולדאוג שגם מבנה הקישורים של האתר הישן ישמר.

את הבדיקה של אילו עמודים קיימים באתר אפשר לעשות באמצעות כלים כמו Screaming Frog שמאפשר לבצע סריקה בחינם של אתרים עם עד 500 עמודים ואם מדובר על אתר בוורדפרס אז יש תוסף שאני פיתחתי והוא מציג את כל העמודים הקיימים באתר, התוסף נקרא Show Pages URL List.

לאחר שהצלחנו להבין מהם כל העמודים הקיימים באתר עלינו ליצור את כולם ומחדש ולבצע את הפעולות הבאות.

  • לשמור על מבנה קישורים זהה – כאשר אנחנו מחליפים את האתר אז חשוב לוודא שכניסה לעמוד שהיה קיים בעבר צריכה להביא את הגולש אל העמוד הקיים באתר החדש (זה מתבצע רק כאשר הכתובות של כל העמודים זהות).
  • ביצוע הפניות 301 – אם שינינו או מחקנו עמוד קיים יש לבצע הפניות 301 מסודרות ולהפנות את הגולש מהעמוד הישן אל העמוד החדש. אם העמוד נמחק ואין עמוד דומה שאפשר לבצע אליו הפניית 301 אז נפנה את הגולש לעמוד הראשי במקום.
  • שמירה על כותרות ותיאור מטא – אלמנט נוסף שצריך לקחת בחשבון זה שבמידה והאתר היה מקודם והוא מכיל תיאורים וכותרות Meta עלינו להעתיק את המידע מהאתר הישן ואל האתר החדש.
  • שמירה על תוכן זהה – בדרך כלל שאני בונה אתר מחדש אני מאוד משתדל לשמור על אותו מבנה עמודים ותוכן בכדי לא לעשות שינויים קיצוניים שיפגעו בקידום האתר.

כל מה שציינתי מעל ודברים נוספים שיש לקחת בחשבון יעזרו לנו לבנות את האתר מחדש עם עיצוב טוב יותר ומבלי לפגוע בקידום האתר. במקרה שלי בדרך כלל כשאני בונה אתרים מחדש רק מעצם הבניה של האתר בתשתית טובה יותר הם בדרך כלל מתחילים לזנק בביטויים בגוגל (קורה בעיקר עבור אתרים שלא נבנו בצורה טובה בתחילת הדרך).

איך מתבצע תהליך של שיפור אתר ומה זה תורם?

למי שרוצה להבין איך מתבצע תהליך של בניית אתר מחדש ומה אפשר לעשות גם לשיפור קידום האתר וגם לשיפור ההמרות והבאת יותר לקוחות לעסק אני ממליץ שתצפו בסרטון הבא.

הסרטון הזה הוא חלק מפרויקט חדש שהתחלתי המסביר איך לשפר את האתר ובפרויקט הזה אני לוקח בכל פעם אתר קיים ומראה איך אפשר לשפר את העיצוב שלו ומה אפשר לעשות על מנת למקסם את התועלת של האתר.

למי שרוצה להשתתף בפרק הבא בסדרה עם האתר שלו אתם יכולים להיכנס לסרטון ביוטיוב ולהשאיר תגובה בתחתית הסרטון או בתחתית העמוד הזה ואכניס גם את האתר שלכם לפרק הבא של איך לשפר את האתר.

איך לשפר את התאר

ממה חשוב להיזהר כאשר בונים אתר מחדש?

כפי שציינתי בשונה מבנייה של אתר חדש בעת שיפוץ של אתר הנושא של קידום אתרים הוא מאוד חשוב ושימוש במעצב גרפי או בבונה אתרים שאין לו ידע מעשי בתחום של קידום אתרים יהיה טעות חמורה עבורכם ועבור העסק שלכם.

במשך השנים יצא לי לקבל כמה פרויקטים שבהם בעל עסק בנה אתר מחדש ופנה אל בונה אתרים שאין לו ידע בתחום של קידום אתרים והתוצאה הייתה שאותו בונה אתרים לא העתיק חלק נכבד מהעמודים באתר ואת העמודים שהוא כן העתיק הוא העתיק בצורה לא טובה והדבר גרם לנזק וירידה במיקומים של עמודים שונים שהיו מקודמים בגוגל.

ככל שהאתר שלכם יותר וותיק ומקודם בצורה טובה יותר בגוגל כך יש לכם יותר מה להפסיד ובחירה של בונה אתרים ללא הבנה בתחום תגרום לנזקים כבדים. במקרים שבהם מדובר על אתר שכבר מכניס לעסק הכנסה מכובדת לעיתים זה יהיה רעיון טוב לשתף בתהליך גם מקדם אתרים שיבצע מעקב אחרי הפעילות ויעזור לכם לעבור את התהליך המורכב בשלום.

אל תחמיצו אף פוסט:

אהבתם את מה שיש לנו להציע? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונדאג לעדכן אתכם על פוסטים חדשים.

אם אהבתם את המדריך ואתם רוצים לשתף אותו ניתן לעשות זאת על ידי לחיצה על כפתורי השיתוף מתחת:

יוחאי ירמיהו
יוחאי ירמיהו

בעל תואר ראשון בלוגיסטיקה וכלכלה ותואר הנדסאי בתעשייה וניהול עם התמחות בשיווק.
מעצב גרפי ומפתח אתרים עם ניסיון מעשי של למעלה מעשור בכל מה שקשור לעולם הדיגיטלי. נינג'ה מומחה למערכת המופלאה לבניית אתרים שנקראת וורדפרס, וזהו בסך הכל :-).

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם:

יצירה ועריכת עמודים באלמנטור

בשנים האחרונות אלמנטור (Elementor) הפך להיות אחד התוספים המובילים לבניית אתרים בוורדפרס. במדריך זה תוכלו ללמוד איך ליצור, לערוץ ולנהל עמודים באלמנטור.

שיפור מהירות טעינה בוורדפרס

בשנים האחרונות גוגל דוחפים חזק את הנושא של שיפור מהירות טעינה ובמדריך הבא נלמד אתכם כל מה שאתם צריכים לדעת על מנת שתוכלו לשפר את מהירות הטעינה לאתר שלכם.

איך ליצור הפניות 301 באתר

הפניות 301 ו-302 הם הדרך שלנו להודיע לגוגל שאנחנו משנים כתובת לעמוד באתר. במדריך הבא נלמד אתכם איך ליצור הפניות באתר וורדפרס ואיך ליצור הפניות ב-htaccess.

סוגי אתרים ופלטפורמות מומלצות

מעוניינים לבנות אתר לעסק ולא יודעים באיזו פלטפורמה לבחור? במדריך הבא נציג את הפלטפורמות הקיימות כמו וורדפרס, Site123 ו-Wix ונסביר איזו פלטפורמה עדיפה ולמה.

העלאת אתר לאינטרנט

העלאת אתר לאינטרנט היא לא פעולה מסובכת. במדריך זה המיועד למתחילים נלמד אתכם כיצד לרכוש דומיין ושרת אחסון ומה עליכם לעשות על מנת להעלות את האתר שלכם לאוויר.

מה זה וורדפרס (WordPress)?

שמעתם את המילה וורדפרס (WordPress) ולא ידעתם מה זה? במאמר הבא נלמד אתכם מה זה וורדפרס, מה עושים עם וורדפרס, ומה היתרונות של וורדפרס על המתחרים.

יש לכם שאלות או משהו להוסיף? שתפו אותנו בתגובות מתחת!

אם יש לכם שאלות או משהו להוסיף נשמח לשמוע מכם בתגובות מתחת ולסייע במידת הצורך.

    כתיבת תגובה

    מלאו את כל השדות על מנת להשאיר תגובה (האימייל שלכם לא יוצג באתר).

    כלי נגישות