עדיין לא חברים שלנו ביוטיוב ובפייסבוק? :( חבל בדרך כלל אנחנו ממש נחמדים:

בונה אתרים » בניית אתרים בוורדפרס » וויקס (Wix) או וורדפרס (WordPress)? אל תעשו את הטעות הזאת!

וויקס (Wix) או וורדפרס (WordPress)? אל תעשו את הטעות הזאת!

נכתב ע"י יוחאי ירמיהו

אז כולנו שמעו על וויקס (Wix) וכולנו שמענו על וורדפרס (WordPress) חלקנו שמענו קצת יותר וחלקנו קצת פחות. אם אתם כרגע נמצאים בהתלבטות איזו אופציה טובה יותר במאמר הבא אסביר בקצרה איזה אופציה עדיפה ולמה כדאי להימנע משימוש בוויקס על פני וורדפרס.

צפו בסרטון הבא על מנת להבין מה לבחור וורדפרס או וויקס (WordPress Vs Wix)?

וויקס או וורדפרס? אל תעשו את הטעות הזאת! - Wix vs WordPress

הרשמה לרשימת תפוצה:

מה זה וויקס (Wix)?

וויקס היא חברה ישראלית ומובילה בעולם לבניית אתרים, באמצעות האתר שלהם ניתן לבנות אתרים במהירות ובקלות. חלק גדול מהמשרדים שלהם נמצאים בנמל תל אביב וזה מקום מצוין לעבוד בו אבל האם זאת גם פלטפורמה טובה לבניית אתר לעסק? (תגלו בהמשך).

אחד היתרונות המרכזיים של וויקס בתחום של בניית אתרים הוא היכולת להירשם לאתר, לבחור תבנית ודומיין, לערוך את התמונות והטקסט ולהעלות אתר לאוויר בכמה שעות בודדות ללא ידע טכני או הבנה בתחום של בניית אתרים.

חשוב לציין שוויקס היא מערכת קוד סגור, דיברתי על הנושא בהרחבה במאמר המסביר על סוגי אתרים ובקצרה מערכת קוד סגור היא מערכת שבה אין לכם גישה לקבצי האתר ואין לכם גם את היכולת לבחור אחסון אתרים ולאחסן את האתר בעצמכם. בפועל מה שזה אומר שאם אתם בונים אתר באמצעות Wix אתם גם מאחסנים אותו באמצעות וויקס.

מה זה וורדפרס?

דיברתי על הנושא של מה זה וורדפרס בהרחבה במאמרים הקודמים ותוכלו למצוא באתר מגוון מדריכים לוורדפרס שיעזרו לכם למצוא תשובות לכל השאלות שיעלו בדרך מהתהליך של התקנת וורדפרס ועד התהליך של העלאת אתר לאוויר ועריכה שלו.

בגדול וורדפרס היא מערכת ניהול תוכן (מערכת לבניית אתרים). נכון להיום מעל ל-33% מהאתרים בכל העולם בנויים באמצעות וורדפרס. מה שאומר ש-1 מתוך 3 בעלי אתרים בחר לבנות את האתר שלו בוורדפרס.

וורדפרס היא מערכת קוד פתוח שמאפשרת הורדה בחינם, העלאה של המערכת והתקנה שלה בכל אחסון שתבחרו ויכולת בנייה ועריכה מהירה באמצעות תוספים כמו אלמנטור (Elementor) ותבניות מוכנות.

בדומה לוויקס גם כאן תוכלו לערוך אתרים בקלות ובמהירות אבל בשונה מוויקס התהליך של העלאת האתר לאוויר יהיה קצת יותר מורכב ויצריך עקומת למידה שיכולה לקחת בין כמה שעות לכמה ימים.

צפו בסרטון הבא על מנת להבין בצורה טובה מה זה וורדפרס ואיך המערכת עובדת

מה זה וורדפרס

וורדפרס (WordPress) או וויקס (Wix)?

נתחיל מזה שאני עוסק בתחום של בניית אתרים בוורדפרס לא מעט שנים והדעה שלי משוחדת מאוד לכיוון של וורדפרס. אני אציין בנוסף שיצא לי קצת לעבור על מאמרים של השוואות בין 2 החלופות עם חפירות של 20 פרמטרים שונים וזה לא משהו שאני מתכוון לעשות כאן כי למרבית הפרמטרים השונים אין משמעות גדולה.

לדעתי 3 סיבות עיקריות ללמה עדיף ורצוי לבחור את וורדפרס על פני וויקס וכל הסיבות האחרות פשוט פחות חשובות.

מערכת קוד סגור אל מול קוד פתוח

אז דיברתי על זה בקצרה בתחילת המאמר. מערכת קוד סגור היא מערכת שתאפשר לכם לבנות את האתר דרך ממשק הניהול של וויקס. אבל מה אתם חושבים שיקרה אם תחליטו שאתם לא מרוצים מהשירות שאתם מקבלים בוויקס?

התשובה היא מאוד פשוטה. אם אתם לא מרוצים מוויקס האופציה היחידה שיש לכם היא לוותר על האתר ולבנות אותו מחדש. למעשה ברגע שבניתם אתר בוויקס הפכתם ללקוחות שבויים והדרך היחידה לעזוב אותם היא לוותר על האתר ולבנות אותו מחדש בפלטפורמה אחרת.

בוורדפרס לעומת זאת מדובר על מערכת קוד פתוח עם גישה לכל קבצי האתר, מה שאומר שאתם יכולים להחליף אחסון או את מי שבנה לכם את האתר כל עוד לא נקשרתם למישהו בחוזה דרקוני עם האדם שבנה לכם את האתר.

דרך אגב חשוב גם לקרוא את המאמר של ההבדל בין וורדפרס קום לוורדפרס אורג כדי לא לטעות ולבחור במערכת וורדפרס הלא נכונה.

עצם זה שמדובר על מערכת קוד סגור משנה את הדילמה שיש לכם ולמעשה הדילמה היא לא האם לבחור את וויקס או וורדפרס אלא האם להיות לקוח שבוי או לקוח חופשי. איזה סוג לקוח אתם מעדיפים להיות?

יכולת לבצע שינויים

מאחר ו-Wix היא מערכת קוד סגור זה אומר שאין לכם את האפשרויות להתפתח ולשנות את האתר בכיוון שאתם רוצים ולמעשה אתם כבולים אך ורק למה שיש לוויקס להציע (למרות שיאמר לזכותם שיש להם הרבה להציע).

כאשר מדובר על אתר וורדפרס יש לכם את היכולת לשנות את כל הצורה שבה המערכת פועלת ובאמצעות תוספים לוורדפרס תוכלו אפילו להוסיף פיצ’רים שפותחו על ידי מפתחים אחרים או אפילו לפתח תוספים בעצמכם באמצעות סיוע של מתכנת. למי שזה מעניין אותו ניתן גם לצפות בתוספים לוורדפרס שפיתחתי ושחררתי בחינם על ידי לחיצה כאן.

חשוב לציין שוויקס מציעים הרבה מאוד פיצ’רים מתקדמים ומגוונים אבל ברגע שאתם רוצים ליצור פיצ’ר שהמערכת שלהם לא מציעה, איך אומר המשפט המפורסם הזה “אתם יכולים לרצות”.

קידום האתר בגוגל

במשך השנים יש איזה וויכוח שחוזר על עצמו והרבה מקדמי אתרים אומרים שהם לא מקדמים אתרים בוויקס ותמיד יהיו את אלו שיגידו אבל הם השתפרו והמערכת יותר קלה לקידום היום.

יש אפילו שמועות על מקדמי אתרים שלא מוכנים לקדם אתרים בוויקס אבל מקדמי אתרים אוהבים כסף אז קשה לי להאמין שתתקלו באחד כזה בתקופת החיים שלכם (אולי תוכלו למצוא כמה בלבלני שכל כאלו בפייסבוק אבל לא הייתי סומך על מה שכותבים באתר של פייסבוק).

כן, יכול להיות שוויקס השתפרו בנושא של הקידום והם ממשיכים להשתפר ולמרות זאת בשורה התחתונה הם אף פעם לא יוכלו להשתוות לוורדפרס. שיפור מהירות, אופטימיזציה לתמונות, הגדרות כותרת ותיאור Meta הם דברים שניתן לעשות הרבה יותר בקלות באמצעות וורדפרס וקידום לאתר זה אחד השיקולים החשובים ביותר בתחום אז זה לא משהו שיש לקחת בקלות ראש.

בתחום של קידום אתרים דברים משתנים בקצב מהיר ובזמן שניתן להסתגל באותה מהירות לשינויים בוורדפרס ההסתגלות לשינויים בוויקס איטית יותר ופחות יעילה מה שיפגע בכם בהמשך הדרך.

בשורה התחתונה סעיף 2 ו-3 הם לא כאלה חשובים אבל עצם זה שמדובר על מערכת קוד סגור אמור לגרום לכם להבין שיש אפשרויות טובות יותר וזאת הסיבה העיקרית לכך שאני אעדיף מאוד להימנע מוויקס או מכל מערכת קוד סגור אחרת.

האם לבחור בבונה אתרים בוויקס?

אני נמצא בתחום של בניית אתרים כבר לא מעט זמן והייתי קיים עוד בתקופה שבה היינו בונים אתרים באמצעות קוד HTML וטבלאות.

במשך השנים יצא לי לראות כיצד העולם הזה התפתח, איך הגיעו הטלפונים הסלולריים ששינו את חווית הגלישה, איך הגיעו לעולם וורדפרס וגם וויקס והרבה מערכות נוספות לבניית אתרים בקלות.

יחד עם השינויים נהיה הרבה יותר קל לבנות אתרים ועצם זה שנעלמו הרבה חסמי כניסה גרמו למצב שנהיה הרבה יותר קל גם להפוך להיות בונה אתרים גם ללא ניסיון או ידע אמיתי.

אז כן למעשה היום מרבית בוני האתרים הם לא בוני אתרים אלא מעצבים שפשוט משחקים קצת בעורך של וויקס או באלמנטור. חשוב לציין שעל מנת לבנות מכונית טובה צריך להבין איך מכונית עובדת ואיך המנוע בנוי ובשביל לבנות אתר טוב צריך להבין מה נמצא מתחת למכסה המנוע ואיך בונים אתר ברמת הקוד ובצורה תקנית, לא מספיק שאתר יראה יפה הוא צריך גם להיות בנוי בצורה טובה.

בזמן שאני יכול לכבד מעצבים שבונים אתרים באמצעות וורדפרס ואלמנטור קשה לי לכבד מעצבים או “בוני אתרים” שמשתמשים בוויקס. כל המטרה/החזון של וויקס זה לאפשר לבעלי עסקים לבנות אתר לבד ואם זה המצב אז למה לעזאזל בוני האתרים האלו לא יכולים להשקיע כמה שבועות למידה ולהציע שירות טוב יותר ללקוחות שלהם עם בניית אתר בוורדפרס?

גם למה כל אדם שני שפונה אליי בנושא של בניית אתר מודיע לי שהוא גם קיבל הצעת מחיר לבניית אתר בוויקס? ממתי יש כל כך הרבה בוני אתרים בוויקס? אז אם אתם בוני אתרים עבור לקוחות עשו טובה ותלמדו להשתמש בוורדפרס ואם אתם בעלי עסקים שקיבלו הצעת מחיר לבניית אתר בוויקס פשוט תעברו להצעה הבאה.

שורה תחתונה – במידה ואתם רוצים לבנות אתר מהר ולבד (ללא סיוע של בונה אתרים מקצועי) וכרגע אתם לא מתכננים לקדם את האתר באופן מקצועי בעתיד אז אתם יכולים לנסות את וויקס.

אם אתם מחפשים משהו לטווח הרחוק, אם אתם לא אוהבים להיות לקוחות שבויים ואם אתם מתכננים לקדם את האתר בגוגל אז וורדפרס היא הבחירה הנכונה שתחזיר את ההשקעה בהמשך הדרך.

ודרך אגב יצא לי לא מעט פעמים לבנות מחדש אתרים קטנים שנבנו באמצעות וויקס ומערכות קוד סגורות אחרות. אם אתם תקועים עם אתר ללא הרבה עמודים ורוצים לבנות אותו מחדש בוורדפרס צרו קשר ואשמח לסייע בתהליך.

אל תחמיצו אף פוסט

אהבתם את מה שיש לנו להציע? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונדאג לעדכן אתכם על פוסטים חדשים.

אם אהבתם את המדריך ואתם רוצים לשתף אותו ניתן לעשות זאת על ידי לחיצה על כפתורי השיתוף מתחת:

יוחאי ירמיהו
יוחאי ירמיהו

בעל תואר ראשון בלוגיסטיקה וכלכלה ותואר הנדסאי בתעשייה וניהול עם התמחות בשיווק.
מעצב גרפי ומפתח אתרים עם ניסיון מעשי של למעלה מעשור בכל מה שקשור לעולם הדיגיטלי. נינג'ה מומחה למערכת המופלאה לבניית אתרים שנקראת וורדפרס, וזהו בסך הכל :-).

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם:

מה זה וורדפרס (WordPress)?

שמעתם את המילה וורדפרס (WordPress) ולא ידעתם מה זה? במאמר הבא נלמד אתכם מה זה וורדפרס, מה עושים עם וורדפרס, ומה היתרונות של וורדפרס על המתחרים.

ההבדל בין וורדפרס com ל-org

אחת הטעויות שהרבה בעלי עסקים המנסים לבנות אתר לעסק עושים היא לבנות בטעות את האתר ב-WordPress.com ולא ב-WordPress.org גלו את ההבדלים בניהם.

רכישת דומיין, אחסון ואתר

העלאת אתר לאינטרנט היא לא פעולה מסובכת. במדריך זה המיועד למתחילים נלמד אתכם כיצד לרכוש דומיין ושרת אחסון ומה עליכם לעשות על מנת להעלות את האתר שלכם לרשת.

סוגי אתרים ופלטפורמות מומלצות

מעוניינים לבנות אתר לעסק ולא יודעים באיזו פלטפורמה לבחור? במדריך הבא נציג את הפלטפורמות הקיימות כמו וורדפרס, Site123 ו-Wix ונסביר איזו פלטפורמה עדיפה ולמה.

יצירה ועריכת עמודים באלמנטור

בשנים האחרונות אלמנטור (Elementor) הפך להיות אחד התוספים המובילים לבניית אתרים בוורדפרס. במדריך זה תוכלו ללמוד איך ליצור, לערוץ ולנהל עמודים באלמנטור.

בחירת שם דומיין לאתר/עסק

מעוניינים לרכוש דומיין ולא יודעים מה צריך לקחת בחשבון לפני הרכישה? במדריך הבא נלמד אתכם מהם הבדיקות שצריך לעשות לפני שרוכשים דומיין ומה מאפיין דומיין טוב.

יש לכם שאלות או משהו להוסיף? שתפו אותנו בתגובות מתחת!

אם יש לכם שאלות או משהו להוסיף נשמח לשמוע מכם בתגובות מתחת ולסייע במידת הצורך.

    כתיבת תגובה

    מלאו את כל השדות על מנת להשאיר תגובה (האימייל שלכם לא יוצג באתר).

    כלי נגישות