עדיין לא חברים שלנו ביוטיוב ובפייסבוק? :( חבל בדרך כלל אנחנו ממש נחמדים:

בונה אתרים » עדכון אתר וורדפרס בצורה נכונה

עדכון אתר וורדפרס בצורה נכונה

נכתב ע"י יוחאי ירמיהו

על מנת להימנע מפרצות אבטחה באתר שיגרמו לנזק גדול מומלץ לבצע עדכונים לוורדפרס לעיתים קרובות. במדריך של היום אלמד אתכם את הדרכים המהירות ביותר לעדכון אתר וורדפרס עבור כל הרכיבים כמו: עדכון למערכת של וורדפרס, עדכון לתוספים ועדכון לתבנית עיצוב.

יכול להיות שחלק מכם מבצעים עדכונים לאתר באופן אוטומטי (לא מומלץ) אז אם אתם עושים את זה סביר להניח שלא תצטרכו לעדכן את האתר באופן ידני. המדריך הזה מיועד בעיקר למי שמבטל עדכונים ועושה עדכונים לוורדפרס באופן ידני.

בסרטון הבא תוכלו ללמוד איך לבצע עדכונים לאתרי וורדפרס במהירות וביעילות

עדכון אתר וורדפרס ולמה זה כל כך חשוב? - (עדכון תוספים, תבנית + עדכונים למערכת)

איך לבנות אתר בחינם בשעה וחצי?

יש לי הצעה מעניינת עבורך, יצרתי הדרכה מלאה של למעלה משעה וחצי שתלמד אותך איך לבנות אתר מ-0 בחינם כולל רכישת אחסון ודומיין. נשמע מעניין? אשמח לשלוח לך אותה למייל.

למה חשוב לבצע עדכונים בוורדפרס?

בשנה האחרונה לאחר שאחד האתרים שלי נפרץ ומהפרצה הזאת הצליחו לפרוץ לעוד 10 אתרים נוספים שהיו על שרת האחסון (באחסון שיתופי כל האתרים מחוברים אז מאתר אחד אפשר לפרוץ גם את השאר) החשיבות שלי לנושא של עדכונים הלכה וגדלה באופן משמעותי.

הפרצה באתר הגיעה מתוסף ווקומרס של חנות אינטרנטית וזה אחד התוספים הפופולריים ביותר בספריית התוספים של וורדפרס. למעשה האתר נפרץ עוד לפני שהם הוציאו עדכון לפרצה אז גם אם הייתי מעדכן את התוסף האתר עדיין היה נפרץ אבל זה העלה את המודעות שלי לנושא של עדכונים כי זה האתר הראשון שנפרץ לי ב-15 שנים האחרונות (לפחות עד כמה שאני יודע).

בגלל שהיה מדובר על אחסון שיתופי וכל האתרים מחוברים בחשבון הפרצה באתר הראשון אפשרה לבצע פריצה גם לכל שאר האתרים שהיו על חבילת האחסון וזה חייב אותי לבצע שחזור לכל האתרים על האחסון ליום של לפני הפריצה, למזלי יש לי גיבויים 30 יום אחורה בחבילה.

הנזק של פריצה לאתר יכול להיות מאוד גדול ואם אתם לא מגלים את הפריצה מהר זה יכול גם לגרום לעוגמת נפש עבור לקוחות אם אתם מאחסנים גם אתרים שלהם ולכן ההמלצה שלי היא לבצע עדכונים בוורדפרס לכל האתרים לפחות פעם בחודש כדי להקטין את הסיכוי שהאתר ייפרץ מתוך תוסף לא מעודכן.

עדכונים למערכת וורדפרס, לתוספים ולתבנית העיצוב

אם אתם רוצים לעדכן את כל הרכיבים השונים שמצריכים עדכון אז יש לנו עמוד אחד בתוך המערכת שמאפשר לבצע עדכונים לכל הרכיבים בבת אחת. בדרך כלל כאשר אנחנו רוצים לעדכן אתר וורדפרס נרצה לעדכן תחילה את המערכת כי לפעמים ברגע שאנחנו מבצעים עדכון למערכת זה פותח עדכון לתוספים נוספים. נרצה גם לעדכן תוספים לוורדפרס ונרצה לעדכן גם את תבנית העיצוב.

לפני שאנחנו מתחילים לבצע עדכונים אני ממליץ בחום לבצע גיבוי לאתר כי עדכונים של תוספים יכולים לגרום לבעיות תצוגה במיוחד כאשר מדובר על תוספים כמו אלמנטור או תוספים שמשפיעים על תצוגת האתר.

הסרטון מתחת יעזור לכם ללמוד איך לבצע גיבוי ידני של כל האתרים משרת האחסון

יצירת גיבוי + שחזור לאתר וורדפרס באופן ידני דרך שרת האחסון

בשביל לבצע עדכונים לוורדפרס יש להיכנס אל אזור הניהול של האתר ושם בתפריט הצדדי יש לבחור באפשרות של "לוח בקרה" ולאחר מכן יש להיכנס אל העמוד של "שדרוגים". בתוך העמוד הזה יהיה 3 חלקים שיאפשרו לנו לעדכן את כל האזורים באתר.

עדכון מערכת וורדפרס – החלק הראשון בעמוד של שדרוגים המכיל את הכותרת "יש גרסה חדשה יותר של וורדפרס"  יאפשר לכם לשדרג את המערכת של וורדפרס אם יש גרסה חדשה. במידה והגרסה שלכם היא לא הגרסה העדכנית ביותר לחצו על הכפתור של "שדרגו עכשיו" וזה יתחיל בתהליך של שדרוג המערכת (התהליך יכול לקחת כמה דקות). אם הכפתור לא מופיע אז כנראה שמדובר בגרסה החדשה ביותר.

עדכון תוספים בוורדפרס – העדכון השני שאתם יכולים לבצע הוא העדכון של תוספים לוורדפרס. מתחת לאזור של שדרוג המערכת יופיעו לכם כל התוספים המותקנים באתר שמצריכים עדכון. יש לעבור על רשימת התוספים ולוודא שאין שם תוסף בעייתי שאתם לא רוצים לעדכון ולאחר מכן לחצו על הכפתור של "בחר הכל" כדי לסמן את כל התוספים ותלחצו על הכפתור של "שדרוג תוספים".

עדכון תבנית עיצוב – השלב האחרון בתהליך יהיה עדכון של תבנית העיצוב באתר. בצורה דומה לאלמנטור גם בתבנית העיצוב לפעמים בעיות ויש סיכוי שזה יפגע בתצוגה של האתר אז יש לעשות זאת במשנה זהירות ורק לאחר שביצעתם גיבוי בשלב הקודם.

בתחתית העמוד של שדרוגים באזור הניהול של וורדפרס תוכלו לראות את תבניות העיצוב הקיימות באתר וניתן יהיה לבחור את התבנית הנוכחית והפעילה וללחוץ על הכפתור של שדרוג תבניות.

למה אני ממליץ על ביטול עדכונים אוטומטיים?

אוקי, אז הסברתי שהחיסרון של חוסר עדכונים באתר יכול לגרום לפרצת אבטחה. ולמרות שאני עושה מאמצים רבים להשתמש רק בתוספים ממקורות אמינים (ואפילו פיתחתי 15 תוספים לוורדפרס משלי) ההתנסות האחרונה לימדה אותי שגם ממקורות אמינים מחסור בעדכונים יכול לגרום לבעיות שגורמות להרבה כאב ראש.

יחד עם זאת את דרכי בתור בונה אתרים בוורדפרס התחלתי לפני כ-15 שנה וזאת הפעם הראשונה שאתר שלי נפרץ (לפחות עד כמה שידוע לי). לעומת זאת התדירות שתוספים גרמו לבעיות באתרים היא גדולה באופן משמעותי מהתדירות שתהיה פרצת אבטחה באחד מהתוספים.

כשהייתי בונה אתרים ללקוחות והיה להם עדכונים אוטומטיים הייתי מקבל מידי פעם פניות על כך שהאתר הפסיק לעבוד כמו שצריך או שהעיצוב השתנה לגמרי, ב-90% מהמקרים הבעיה התרחשה בגלל עדכונים אוטומטיים.

המסקנה הייתה שעדכונים ללא פיקוח אישי גורמים ליותר נזק מתועלת וזאת הסיבה שגם עכשיו אני עדיין ממליץ על ביטול עדכונים אוטומטיים בוורדפרס. כרגע אני מבצע באופן ידני פעם בחודש עדכונים לכל האתרים שלי ולאתרים שאני מאחסן ללקוחות שלי ובמקביל לעדכונים אני בודק גם שהכל עובד כמו שצריך ושאין תוסף אחד שגורם לבעיות.

אם אתם רוצים ללמוד איך לבטל עדכונים אוטומטיים בוורדפרס תוכלו לצפות בסרטון הבא:

ביטול עדכונים אוטומטיים בוורדפרס - איך להימנע מתקלות בעתיד

עוד לא צפיתם בהדרכה? זה בחינם!

 אני רוצה ללמד אתכם לבנות אתר אחד בחינם. מדובר על הדרכה של למעלה משעה וחצי שבה אני אלמד אותך מ-0 לבנות אתר כולל רכישת אחסון ודומיין. לקבלת ההדרכה למייל באופן מיידי יש להשאיר פרטים מתחת.

אם אהבתם את המדריך ואתם רוצים לשתף אותו ניתן לעשות זאת על ידי לחיצה על כפתורי השיתוף מתחת:

יוחאי ירמיהו

יוחאי ירמיהו

בעל תואר ראשון בלוגיסטיקה וכלכלה ותואר הנדסאי בתעשייה וניהול עם התמחות בשיווק.
מעצב גרפי ומפתח אתרים עם ניסיון מעשי של למעלה מעשור בכל מה שקשור לעולם הדיגיטלי. נינג'ה מומחה למערכת המופלאה לבניית אתרים שנקראת וורדפרס, וזהו בסך הכל :-).

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם:

ביטול עדכונים אוטומטיים בוורדפרס

כפי שאתם כבר יודעים אתר וורדפרס מתעדכן באופן אוטומטי ולכם אין שליטה על כך. במדריך הבא נלמד אתכם כיצד לבטל בעצמכם עדכונים אוטומטיים באתר וורדפרס.

איך לשפר את האתר

רוצים ללמוד איך לשפר את האתר שלכם? בסדרת סרטוני הדרכה הבאים אקח כל פעם אתר קיים ואלמד אתכם מה אפשר לעשות כדי לשפר אותו וכדי להפוך אותו ליותר טוב ויעיל.

אחסון אתרים מומלץ

מחפשים אחסון אתרים מומלץ, זול ואיכותי? במאמר הבא תוכלו לצפות במספר אחסונים מובילים מישראל ומחו"ל לצד המלצות אישיות, ביקורות ומחירים לכל אחסון.

כתיבת תוכן לאתר

כתיבת תוכן לאתר הוא אחד הנושאים החשובים ביותר בתחום של בניית אתרים וקידום בגוגל. במאמר הבא תוכלו לצפות ב-11 כללים חשובים לכתיבת תוכן איכותי לעמודים באתר.

שיפור מהירות אתר וורדפרס

בשנים האחרונות גוגל דוחפים חזק את הנושא של שיפור מהירות טעינה ובמדריך הבא נלמד אתכם כל מה שאתם צריכים לדעת על מנת שתוכלו לשפר את מהירות הטעינה לאתר שלכם.

מה זה פרוטוקול אבטחה?

פרוטוקול אבטחה SSL יאפשר להגן על המידע החשוב והרגיש של הגולשים באתר שלכם. במאמר הבא נסביר מה זה SSL, HTTPS ו-TLS ולמה חשוב שתתקינו פרוטוקול אבטחה באתר.

יש לכם שאלות או משהו להוסיף? שתפו אותנו בתגובות מתחת!

אם יש לכם שאלות או משהו להוסיף נשמח לשמוע מכם בתגובות מתחת ולסייע במידת הצורך.

כלי נגישות