עדיין לא חברים שלנו ביוטיוב ובפייסבוק? :( חבל בדרך כלל אנחנו ממש נחמדים:

בונה אתרים » מחיקת פונטים לא חוקיים מהמחשב

מחיקת פונטים לא חוקיים מהמחשב

נכתב ע"י יוחאי ירמיהו12 תגובות

הורדתם פונטים בחינם מאינטרנט? קיבלתם חבילת פונטים מחבר שאמר לכם שהם לגמרי בחינם? אם התשובה היא כן אז יכול להיות שכרגע יש לכם פונטים לא חוקיים על המחשב ובמידה ואתם עושים שימוש בפונטים אלו לצורך מסחרי כמו: עיצוב לוגו, עיצוב באנרים או שימוש בפונטים לכל עבודה שמטרתה היא רווח אישי אז סביר להניח שאתם מפרים את זכויות היוצרים של הפונטים בהם אתם עושים שימוש.

על מנת להימנע מתביעות משפטיות, נזק כספי ועוגמת נפש מומלץ לקרוא את המדריך ולהבין האם יש לכם פונטים לא חוקיים על המחשב וכיצד ניתן להסיר אותם.

מחיקת/הסרת פונטים לא חוקיים מהמחשב

הרשמה לרשימת תפוצה:

האם יש לי פונטים לא חוקיים במחשב?

קיימים הרבה אתרים המאגדים פונטים "בחינם" ומאפשרים הורדה ישירה שלהם, ברגע שתקדישו זמן ותקראו את האותיות הקטנות אתם תראו ש-90% מהפונטים שלכאורה ניתנים להורדה בחינם הם בעצם פונטים לשימוש אישי ולא לשימוש מסחרי מה שאומר שהיכולת לעבוד עם הפונטים מוגבלת וכמעט בלתי אפשרית.

לא ניתן לבצע עבודות ללקוחות בפונטים המיועדים לשימוש אישי, לא ניתן  להשתמש בפונטים לצורכי בניית אתרים ועיצוב גרפי, לא תוכלו אפילו לעצב לעצמכם כרטיס ביקור או פלייר בפונטים אלו. באופן כללי עדיך להימנע משימוש בפונטים שלא מאפשרים שימוש מסחרי.

קיימים גם כמובן פונטים שעל מנת להשתמש בהם יש צורך לרכוש אותם. פרסום של פונטים אלו להורדה או שימוש שלהם ללא רישיון היא עבירה על החוק וזה מפר את הזכויות יוצרים של הפונטים. ישנם לא מעט סיפורים על אנשים שנתבעו על אלפי וגם עשרות אלפי שקלים בגלל שימוש בגופן לא חוקי או בגלל שימוש בגופן תוך כדי הפרת זכויות היוצרים שלו.

אם בעבר קיבלתם פונטים מחבר או אם הורדתם פונטים חינמיים מאתרי אינטרנט אז אנחנו ממליצים להמשיך לקרוא את המאמר כדי שתוכלו להבין האם יש לכם פונטים לא חוקיים במחשב ואיך למחוק אותם.

ככלל מומלץ להימנע מאתרים המאפשרים להוריד חבילות פונטים או פונטים בודדים באופן ישיר מתוך האתר עצמו. מומלץ תמיד להוריד את הפונטים ישירות מהמקור שפרסם אותם וזאת על מנת להימנע מטעויות שיעלו לכם ביוקר.

איך למחוק פונטים לא חוקיים מהמחשב?

המשימה של מחיקת פונטים לא חוקיים היא משימה לא פשוטה שתאלצו לבצע. במידה וכבר הורדתם פונטים לא חוקיים למחשבכם. על מנת למחוק אותם לעיתים תאלצו לבדוק פונט פונט ולעשות עליו חיפוש בגוגל במטרה לבדוק האם הפונט חוקי או לא (המשיכו לקרוא את המדריך עד סופו לפני ביצוע החיפוש).

החיפוש יתבצע בצורה כזאת:

אם הפונט שלכם הוא פונט באנגלית תעשו חיפוש עליו בגוגל עבור אתרים באנגלית. אם לצורך הדוגמא שם הפונט הוא Open Sans אז תוסיפו לחיפוש את המילה Font ובגוגל תרשמו "Open Sans Font". כנסו לתוצאות הראשונות ותראו האם מדובר בפונט שאתם יכולים להוריד בחינם או בפונט שניתן לקנות בתשלום.

במידה ומדובר בפונט בתשלום תמחקו אותו מהמחשב. במידה ומדובר בפונט שניתן להוריד בחינם בדקו את תנאי השימוש שלו על מנת לראות אם תוכלו לעשות בו שימוש לצורך מסחרי.

במידה ומדובר בפונט ישראלי החיפוש מסובך יותר וזאת מאחר ולעיתים הפונט מופיע באתרים ישראליים בשם עברי ובמחשב שלכם הוא יופיע באנגלית. כאשר אתם תעשו חיפוש של הפונט לפי השם שלו באנגלית לא תמיד תצליחו למצוא אותו.

אם למשל שם הפונט הוא "akitza" ועשיתם חיפוש על "פונט akitza" ולא מצאתם כלום תנסו לתרגם את השם מלועזית לעברית, ובכך תעשו חיפוש על הביטוי "פונט עקיצה" ותראו אם התוצאות שאתם מקבלים הם עבור פונט חינמי או בתשלום. במידה ומדובר בפונט חינמי תדאגו לקרוא טוב טוב את תנאי השימוש שלו ואת הרישיון שמגיע איתו.

לפני שאתם מתחילים למחוק פונטים מהמחשב תחילה בצעו גיבוי לתיקיית הפונטים והעתיקו אותה למיקום אחר במחשב. במידה ותמחקו פונט שלא הייתם צריכים למחוק תוכלו להחזיר אותו לאחר מכן מתוך תיקיית הגיבוי שיצרתם.

מחיקת פונטים ב-PC (ווינדוס)

כאשר אתם עובדים עם מערכת Windows על מנת למחוק פונט מהמחשב כנסו לתיקייה c:\windows\fonts.

בתיקייה זו יופיעו כל הפונטים שמותקנים אצלכם במחשב ושם תוכלו לבצע חיפוש על הפונטים שאתם רוצים למחוק. כאשר מצאתם פונט לא חוקי על המחשב או פונט המיועד לשימוש אישי תוכלו פשוט למחוק אותו.

אם קיבלתם הודעת שגיאה שאומרת שלא ניתן להסיר את הגופן מאחר והוא נמצא בשימוש וודאו שכל התוכנות ברקע סגורות ולמרות ההודעה נסו למחוק את הפונט כמה פעמים (באופן מפתיע לפעמים זה עובד).

מציאת פונטים בווינדוס

מחיקת פונטים במק (Mac)

על מנת למחוק פונטים במק כנסו ל-Applications ותבחרו באופציה של Font Book. בתוך Font Book אתם תראו את כל הפונטים שיש לכם על המחשב. לאחר מכן מצאו את הפונט שאתם רוצים למחוק, לחצו עליו עם המקש הימני של העכבר ותבחרו באופציה של Remove.

חזרו על תהליך המחיקה עם כל הפונטים שאתם ורצים למחוק עד כדי ניקוי המחשב מפונטים שאתם לא רוצים.

רשימת פונטים לא חוקיים ופונטים לשימוש אישי

חשבתם שניתן לכם לעבוד קשה ולבדוק פונט פונט במחשב? כמובן שלא. למזלנו חלק מהאתרים שמציעים פונטים בתשלום וחלק מיוצרי הפונטים שמציעים פונטים בחינם לשימוש אישי מוסיפים תחילית לשם של הפונט, דבר המאפשר לנו לחפש פונטים לא חוקיים המופיעים במחשב ולמחוק אותם.

מתחת תוכלו למצוא רשימה של תחיליות של פונטים בתשלום או פונטים לשימוש אישי ולא מסחרי. מומלץ לעשות חיפוש במחשב על התחיליות של הפונטים ולראות אם יש לכם פונטים במחשב שמתחילים עם צמד האותיות שנציין מתחת.

לדוגמא: אם צמד האותיות הוא FB תעשו חיפוש של האותיות FB בתיקיית הפונטים שלכם. אם אתם רואים פונטים שמתחילים באותיות FB והם בעברית סביר להניח שהם לא חוקיים (אלא אם כן קניתם את הזכויות שימוש שלהם בעבר).

 • פונטביט הוא אתר שמאפשר לקנות פונטים בתשלום. הפונטים שתורידו משם יתחילו בצמד האותיות FB.
 • מסטרפונט היא חברה נוספת שמאפשרת קניית פונטים וקידומת האותיות שלה היא MF.
 • אאא גם מאפשרים רכישה של פונטים והסיומת של הפונטים שלהם היא AAA.
 • פונטייפ הוא אתר נוסף המאפשר רכישת פונטים והתחילית שלהם היא EFT.
 • קיימים גם פונטים של תמי מייק לאופר שמתחילים עם צמד האותיות TML.
 • פונטים של בן נתן מתחילים באותיות BN. לא ברור אם יש לו פונטים חינמיים או רק בתשלום אבל במידה ומדובר בפונט חינמי שחולק בעבר הפונט הוא לשימוש אישי ולא מסחרי ולכן מומלץ למחוק אותו.
 • יש את הפונטים של דניאל לוי שמתחילים בקידומת DGL והם גם לא מתאימים לשימוש מסחרי.
 • מאיר סדן מאפשר הורדה של פונטים בחינם באתר העוקץ. כל הפונטים שם הם לשימוש אישי ולא מסחרי כך שבמידה והורדתם את הפונטים תעשו חיפוש על כל רשימת הפונטים הבאה ותמחקו אותה מהמחשב:
akitza, ariana, ashem, busta, cafe, camping, dybbuk, eldad, gagua, haim, kammer, kermitone, kunstlicheberg, lakahat, latet, motek, shaliahsans, touring

תחיליות נוספות של פונטים בתשלום מתגובות הגולשים:

מתחת תוכלו למצוא תחיליות נוספות של פונטים בתשלום שהתקבלו מהתגובות שלכם במאמר. אתם מוזמנים לשתף אותנו בתחיליות נוספות של פונטים בתשלום שלא ציינו כאן במאמר ונדאג לעדכן אותם על מנת שכולנו נוכל להימנע משימוש בפונטים בצורה לא חוקית.

רשימת פונטים (גופנים) שמגיע עם ווינדוס ואופיס

ביחד עם ההתקנה של ווינדוס (Windows) או ההתקנה של אופיס (Office) אתם מקבלים פונטים בעברית ופונטים באנגלית. על מנת לא למחוק בטעות פונטים השייכים לווינדוס או לאופיס כנסו לקישור הבא ותוכלו שם תוכלו לבצע חיפוש על הפונט שלכם ולראות אם הוא פונט השייך ל-Microsoft:

https://docs.microsoft.com/en-us/typography/font-list/

פונטים המגיעים עם ווינדוס ואופיס

מסקנות - איך להימנע משימוש בפונטים לא חוקיים בעתיד

תהליך ניקוי/הסרת המחשב מפונטים לא חוקיים הוא תהליך לא נעים אבל הוא תהליך שחובה לעשות. על מנת להימנע מטעויות כאלו בעתיד תשתדלו להימנע מלקיחת פונטים מאנשים אחרים ותימנעו גם מהורדה של פונטים מאתרים שמאגדים פונטים חינמיים להורדה.

במאמרים הבאים נסביר מאיפה ניתן להוריד פונטים חינמיים לשימוש מסחרי וגם מאיפה ניתן לרכוש פונטים בתשלום במידה ואתם עושים שימוש בפונטים באופן יותר מקצועי.

אל תחמיצו אף פוסט

אהבתם את מה שיש לנו להציע? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונדאג לעדכן אתכם על פוסטים חדשים.

אם אהבתם את המדריך ואתם רוצים לשתף אותו ניתן לעשות זאת על ידי לחיצה על כפתורי השיתוף מתחת:

יוחאי ירמיהו
יוחאי ירמיהו

בעל תואר ראשון בלוגיסטיקה וכלכלה ותואר הנדסאי בתעשייה וניהול עם התמחות בשיווק.
מעצב גרפי ומפתח אתרים עם ניסיון מעשי של למעלה מעשור בכל מה שקשור לעולם הדיגיטלי. נינג'ה מומחה למערכת המופלאה לבניית אתרים שנקראת וורדפרס, וזהו בסך הכל :-).

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם:

פונטים בחינם לשימוש מסחרי

צפו ברשימה המלאה של אתרי פונטים חינמיים המאפשרים להוריד פונטים בחינם ולעשות בהם שימוש לצורך מסחרי לעבודות.

מה זה מיתוג עסקי?

מעוניינים לבצע מיתוג עסקי? במאמר הבא תוכלו ללמוד כל מה שאתם צריכים לדעת על מיתוג. מה זה מיתוג? איך מתבצע התהליך ומה הוא כולל.

מה זה לוגו? ומה עושים איתו?

לוגו הוא אחד האלמנטים החשובים ביותר לכל עסק חדש. במדריך הבא נסביר מה זה לוגו, מה השימושים של הלוגו וניתן כמה טיפים חשובים ליצירת לוגו.

טבלת גודל/מידות דפי נייר לדפוס

במאמר הבא נסביר מהם מידות הנייר לבתי דפוס לפי מילימטרים, סנטימטרים ואינצ'ים. נסביר את היחס בין סוגי הדפים ואיך להגיע לכל גודל דף בבית.

בחירת סוגי נייר לכרטיס ביקור

מעוניינים להדפיס כרטיס ביקור בשביל לשווק את עצמכם מול לקוחות? צפו בכל סוגי הנייר לכרטיסי ביקור ובטיפים לביצוע הבחירה הנכונה.

אתרי תמונות להורדה בחינם

במאמר זה תוכלו למצוא הסבר על הנושא של זכויות יוצרים לתמונות. ותוכלו גם למצוא אתרי תמונות חינמיים ולשימוש מסחרי.

יש לכם שאלות או משהו להוסיף? מכירים תחיליות של פונטים נוספים בתשלום שלא ציינו כאן? שתפו אותנו בתגובות מתחת!

אם יש לכם שאלות או משהו להוסיף נשמח לשמוע מכם בתגובות מתחת ולסייע במידת הצורך.

12 תגובות

 1. התקנתי פונטים לא חוקיים בווינדוס 10. זה רק עושה בעיות. אני רוצה למחוק אותם מבלי לאבד את הפונטים המקוריים שלי. ניסית לעשות ריסט באפשרויות של התיקייה הזאת אבל זה לא עובד. איך עוקפים את זה?

  1. שלום,
   אני לא בטוח מה זה ריסט באפשרויות של התיקייה אבל לצערי כנראה תצטרך למחוק אותם בדרך הקשה (למחוק את הפונטים אחד אחד).

   הדבר הראשון שאני ממליץ לך לעשות הוא להעתיק את התיקייה של הפונטים במחשב שלך בתור גיבוי למקרה שתמחק בטעות פונט שאתה צריך או פונט השייך לווינדוס.

   אם שמרת את האתר שממנו הורדת את הפונטים ואתה יכול לראות את רשימת השמות של הפונטים ופשוט תחפש אותם בתיקייה של הפונטים ותמחק אותם אחד אחד.

   אם הפונטים הלא חוקיים שהורדת הם בעברית אז במדריך מעל מופיעה רשימה שתאפשר לך לזהות את מרבית הפונטים הלא חוקיים או הפונטים לשימוש אישי ותוכל באמצעות הרשימה למחוק את מה שיש לך על המחשב.

   אם הפונטים שהורדת הם פונטים מאתרים מחו"ל ואין לך את רשימת הפונטים כאן המצב הופך להיות יותר מסובך.

   במידה ותרצה למחוק אותם תוכל לעשות זאת על ידי בדיקה של כל אחד מהפונטים בנפרד. תצטרך לחפש את הפונט בגוגל ולראות האם הפונט חוקי או לא. אתה יכול למצוא רשימה של רוב הפונטים שמגיעים עם ווינדוס ואופיס בקישורים הבאים:
   https://docs.microsoft.com/en-us/typography/font-list/index
   https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_typefaces_included_with_Microsoft_Windows

   אופצייה נוספת שאתה יכול לנסות היא להעתיק את התקייה של הפונטים מחבר עם ווינדוס 10 שלא הוריד פונטים בעבר ותוכל פשוט להשוות בין הפונטים שיש לך לבין הפונטים של החבר שלך. את הפונטים שיש לך ואין לחבר שלך תמחק.

 2. PFT – פונטים של פלרון שנמכרים על ידי פונטייפ
  BA – פונטים של איתמר נתן – בית אלף
  OE – סיומת פונטים של עודד עזר
  CLM – פרוייקט קולמוס (ניתן לשימוש חופשי)

  1. תודה על התוספת יובל
   צמד האותיות שציינת (לפונטים בתשלום) צורפו למאמר

 3. תודה ענקית על המאמר זה הדבר היחיד(!) שעשה לי סדר בעניין הפונטים שלא מותרים לשימוש.

  1. תודה על התגובה שלך שיר אני שמח לשמוע שהמאמר עזר לך.

 4. לא בטוחה לגביו אבל שווה לבדוק אם להוסיף – פונטים של יורם גינת בYG

 5. בנוסף מצאתי את הלינק הזה
  https://sites.google.com/site/zarkondesigns/home/pwntym-lhwrdh

  שיש שם גישה חופשית לפונטים לא חוקיים לדעתי

  1. תודה על השיתוף סיוון.
   ניסיתי לעשות חיפוש על הפונטים של יורם גינת בגוגל ולא מצאתי כלום.

   ובקשר לקישור שלך כל אתר שמאפשר להוריד פונטים באופן ישיר וללא סוג הרישיון בדרך כלל יעלה גם פונטים שאסור להשתמש בהם ולכן עדיף להימנע מאתרים מסוג זה.

   אם את מחפשת פונטים להורדה בחינם ולשימוש מסחרי יש לנו רשימה אתרי הפונטים שמאפשרים הורדה בחינם בקישור מתחת:
   https://www.yydevelopment.co.il/?p=5113

 6. ווואו, סוף סוף מאמר שעשה לי סדר בכל העניין הזה..
  תודה רבה!!!
  לגבי הסרת גופנים מהמחשב (ווינדוז)
  לא ניתן למחוק מס' גופנים יחד? (לדוגמא את כל הFB יחד)
  יש רק אפשרות של לעבור ולהסיר גופן גופן?

  1. שלום מלי, את יכולה לסמן כמה פונטים בבת אחת ולנסות להסיר אותם. את אמורה לסמן כמה פונטים ביחד עם העכבר או לסמן פונט אחד, ללחוץ על מקש Shift ולבחור בפונט האחרון (זה אמור לסמן את כל הפונטים).

   אצלי לפחות אני יכול לסמן ולמחוק יותר מפונט אחד אבל מסיבה מסוימת בווינדוס המחיקה מעט בעייתית ולפעמים זה לא מוחק את כל הפונטים וצריך למחוק פונט פונט אם זה עושה בעיות.

   אני מתאר לעצמי שיש גם תוכנות לניהול הפונטים בווינדוס שיאפשרו להסיר פונטים ביותר קלות אבל לצערי אני לא ממש מכיר אותם.

   1. אוקי אנסה את מה שהצעת..
    בכל אופן תודה רבה על התגובה והמאמר המועיל!

כתיבת תגובה

מלאו את כל השדות על מנת להשאיר תגובה (האימייל שלכם לא יוצג באתר).

כלי נגישות