יש לכם שאלה? מעוניינים בהצעת מחיר? צרו קשר:

חיפוש

מה זה וורדפרס (WordPress)?

פורסם בתאריך: ספטמבר 17, 2017

מאמר זה מיועד עבור אלו מכם שלא יודעים מה זה וורדפרס או עבור אלו מכם שרוצים לבנות אתר אינטרנט ומתלבטים האם לבנות אותו באמצעות וורדפרס או באמצעות פלטפורמה אחרת. מאמר זה הוא מאמר ראשון מתוך סדרת מדריכי וורדפרס למתחילים שיצרנו על מנת לאפשר לכם ללמוד בחינם וללא ידע מקדים איך לנהל בעצמכם אתר הבנוי על מערכת וורדפרס

וורדפרס (WordPress) היא מערכת ניהול התוכן הפופולרית בעולם והיא משמשת לבניית אתרי אינטרנט. המערכת ניתנת להורדה בחינם והיא מתורגמת ליותר מ-60 שפות שונות, יש הטוענים שמעל מ-25% מהאתרים ברשת (בכל העולם) בנויים על מערכת ניהול התוכן של וורדפרס ומספר זה רק הולך ועולה.

במאמר זה נספק תשובות לשאלות כמו: מה זה WordPress? מהי מערכת ניהול תוכן? מה ההבדל בין אתרHTML לבין אתר וורדפרס? מה היתרונות של המערכת? והאם בכלל כדאי לכם לבנות את האתר שלכם בוורדפרס?

 

לאלה מכם שלא אוהבים לקרוא ניתן לצפות בסרטון וידאו הבא המסביר מה זה WordPress

הרשמה לרשימת תפוצה:

מה זה וורדפרס?

למי שעדיין לא יודע וורדפרס (WordPress) היא מערכת ניהול תוכן שבעזרתה ניתן לבנות אתרי אינטרנט. על מנת שנוכל להתחיל את המאמר נסביר תחילה מהי מערכת ניהול תוכן ומה ההבדל בין אתר הבנוי במערכת ניהול תוכן לאתר הבנוי ללא מערכת ניהול תוכן.

מערכת ניהול תוכן היא בעצם כלי המאפשר לנו לבנות ולערוך אתר אינטרנט ללא ידע בשפות תכנות וללא ידע בבניית אתרים. בשפה האנגלית מערכת ניהול תוכן נקראת CMS או Content Management System. וורדפרס כיום היא מערכת ניהול התוכן הטובה והפופולרית בעולם. קיימות גם מערכות ניהול תוכן אחרות כמו דרופל וג’ומלה המאפשרות בנייה וניהול של אתרי אינטרנט ללא צורך בידע בתחום.

באופן כללי אנחנו נבחין בין 2 דרכים לבניית אתרים: האפשרות הראשונה היא בניית אתר באמצעות שפת קוד/תכנות כמו HTML ו-PHP והאפשרות השנייה היא בניית אתר באמצעות מערכת ניהול תוכן כמו וורדפרס.

מה ההבדל בין אתר HTML לבין אתר וורדפרס?

בעבר כאשר היו בונים אתרי אינטרנט היו בונים אותם באמצעות קוד HTML. אתר שנבנה באמצעות HTML הוא אתר שקשה לערוך ומרבית בעלי האתרים לא יכלו לערוך את האתר בעצמם ללא עזרה של מתכנת.

אופציה נוספת שהייתה קיימת היא לשכור את השירותים של מתכנת או חברה שבונה אתרים על מנת שיפתחו עבור בעל האתר מערכת שתאפשר לו לבצע שינויים בקלות וללא ידע טכני. הבעיה עם פיתוח מערכת כזו היא שמדובר בעסק יקר של עשרות אלפי שקלים וגם שמדובר בתהליך שלוקח הרבה מאוד זמן.

וורדפרס היא בעצם מערכת גמישה שמאפשרת למפתחי אתרים לבנות אתר ללקוחותיהם בקלות וללא צורך בפיתוח המערכת בעצמם. היתרון של בניית האתר בוורדפרס הוא שלאחר מכן בעל האתר יוכל לערוך ולשנות את האתר והתוכן שלו בקלות, ללא ידע טכני וללא העלויות הגבוהות של פיתוח מערכת אישית. על מנת שתבינו קצת יותר מה ההבדל בין אתר HTML לאתר וורדפרס נפרט קצת יותר לעומק מה זה HTML ומה זה אתר וורדפרס ונראה לכם דוגמא לעריכת כל אחת מ-2 האפשרויות.

מה זה אתר HTML?

HTML היא שפת קוד המאפשרת לנו לבנות אתרים סטטיים. כאשר אתר נבנה באמצעות ב-HTML עריכת האתר יכולה להיות פעולה מסובכת לחסרי ידע טכני בנושא. מרבית האתרים הסטטיים בנויים בשפת קוד של HTML ועל מנת לערוך אתר HTML נצטרך תחילה להוריד את קובץ העמוד מאתר שאנחנו רוצים לערוך. את הקובץ תוכלו להוריד משרת האחסון של האתר (לכל אתר יש שרת אחסון שבו נמצאים הקבצים שמרכיבים את האתר).

לאחר ההורדה נצטרך להשתמש בתוכנת עריכת קוד התומכת בעברית כמו: Visual Studio Code או Notpad++ ובעזרת התוכנה נערוך את תוכן העמוד שאנחנו רוצים לשנות.

על מנת לראות כיצד נראה הקוד של עמוד HTML היכנסו בדפדפן לעמוד שתרצו לבחון את הקוד שלו, לחצו על הכפתור הימני של העכבר ובחרו באפשרות של “צפייה בקוד מקור” או באפשרות של “View Source Code” (במידה והדפדפן שלכם באנגלית)

צפייה בקוד מקור של אתר HTML

על מנת לערוך קוד של עמוד HTML תצטרכו לפתוח את הקובץ בתוכנת עריכת הקוד שהורדתם ובתוך הקוד של העמוד חפשו את התוכן שאתם רוצים לשנות והחליפו אותו עם התוכן החדש (יש להשים לב לא למחוק בטעות תגי HTML). לאחר השינוי שמרו את הקובץ והעלו אותו מחדש לשרת האחסון.

על מנת שהשינויים יופיעו באתר תצטרכו להחליף את הקובץ הישן שנמצא בשרת האחסון עם הקובץ החדש שערכתם. העלאת קבצים לשרת האחסון מצריכה גישה לשרת האחסון או גישה לשרת FTP של האחסון.

מהו אתר הבנוי במערכת ניהול תוכן של וורדפרס (WordPress)?

וורדפרס היא מערכת ניהול תוכן המאפשרת לנו לערוך את העמוד בצורה קלה ופשוטה, ללא צורך בהורדת קבצים משרת האחסון וללא ידע ב-HTML או בשפות קוד/תכנות אחרות. על מנת לערוך תוכן של עמוד בוורדפרס עליכם להתחבר לאזור הניהול של וורדפרס. כאשר אתם מחוברים למערכת תוכלו לראות בראש כל עמוד את התפריט של וורדפרס ותוכלו לערוך כל עמוד על ידי לחיצה על הכפתור “עריכה”.

עריכת עמוד וורדפרס

לאחר לחיצה על כפתור ה”עריכה” אתם תועברו באופן אוטומטי לאזור הניהול של העמוד ושם תוכלו לערוך אותו.

פאנל הניהול של עמוד וורדפרס

אזור הניהול של וורדפרס נוח וידידותי לשימוש כפי שתוכלו ללמוד במדריכים הבאים שנפרסם. ניתן לערוך את העמוד של האתר בקלות ובצורה הדומה לעריכת קובץ וורד. לאחר העריכה פשוט לחצו על כפתור העדכון שנמצא בצד שמאל של המסך וכאשר תחזרו לעמוד האתר שערכתם תוכלו לראות את השינויים שביצעתם.

6 סיבות למה כדאי לבחור בוורדפרס

וורדפרס נמצא במקום הראשון

וורדפרס היא מערכת מאוד פופולרית, וכל מי שעבד איתה בעבר מבין בקלות את הסיבה לכך. המערכת היא חינמית ומתעדכנת לעיתים קרובות, ניתן להתקין אותה בכ-62 שפות שונות, המערכת מאפשרת שינוי תבניות עיצוב לאתר בלחיצה אחת והיא גם מאפשרת התקנה של תוספים. עבור אלו שעוד לא התנסו בעבודה עם וורדפרס הנה כמה סיבות עיקריות למה אנחנו חושבים שוורדפרס היא מערכת ניהול התוכן הטובה ביותר.

 

1) וורדפרס היא מערכת הניתנת להורדה בחינם

וורדפרס היא מערכת חינמית (ניתן להוריד ולהתקין אותה בחינם). תוכלו להוריד את הגרסה החדשה ביותר של וורדפרס מהעמוד הבא: https://he.wordpress.org
העובדה שוורדפרס מערכת חינמית תאפשר לבעלי יכולת למידה עצמית עם מעט זמן פנוי ללמוד איך לבנות אתר בוורדפרס ללא עלויות גבוהות. חשוב לציין שלמרות שוורדפרס היא מערכת חינמית בדרך כלל בניית אתר מקצועי שיוכל לייצג את העסק שלכם בצורה טובה מצריך את העזרה של מומחה או חברה לבניית אתרים. אבל כאשר אתם מכניסים מומחה לתמונה המחירים של בניית אתר יכולים להגיע לסכומים גבוהים מאוד.

 

2) וורדפרס מבצעת עדכונים לעיתים קרובות

וורדפרס מתעדכנת לעיתים קרובות. העדכונים הם בדרך כלל מפני פרצות אבטחה ולעיתים גם מכילים הוספה של אפשרויות חדשות למערכת. למעשה וורדפרס התחילה בתור מערכת לניהול בלוגים ולא בתור מערכת המאפשר בניית אתרים מורכבים. אבל בגלל האפשרויות המגוונות שוורדפרס מציעה למפתחי אתרים ובגלל האפשרות של התקנת תוספים שנדבר עליה בהמשך, וורדפרס הצליחה להתפתח למערכת ניהול התוכן הפופולרית בעולם וכיום היא מאפשרת בניית אתרים מכל הסוגים. דרך אגב למי שעדיין לא הבין גם האתר שאתם צופים בו כעת בנוי על וורדפרס, והאתר שלנו הוא אתר מורכב מכל הבחינות.

 

3) מאפשרת התקנה של תוספים

תוספים בחינם מאתר וורדפרס

אין ספק שהאופציה להתקנת תוספים היא הסיבה העיקרית להצלחתה של וורדפרס. בעזרת תוספים אנחנו יכולים להוסיף ולשנות אלמנטים באתר בצורה קלה ופשוטה. למשל אם תרדו לתחתית העמוד תראו שקיימת האפשרות לשתף את המאמר באתרי המדיה החברתית (פעולה שאנחנו ממליצים לעשות). את האפשרות לשתף את המאמר הוספנו באמצעות תוסף שנקרא MashShare.

באמצעות התוספים ניתן גם ליצור בקלות טופס יצירת קשר, ניתן לקדם את האתר במנועי החיפוש, ניתן לבנות עמודים מסובכים ולפרק כל עמוד לחלקים ועמודות, בעזרת תוספים אפשר להוסיף פורום ואפילו חנות וירטואלית. השימוש בתוספים מאפשר לפתח ולקדם את האתר בצורה מדהימה. היכולת להתקין תוסף ב-5 דקות וללא מאמץ הופכת את חוויית המשתמש לנעימה ומאפשרת לנהל את האתר בקלות.

לצערנו לכל צד חיובי יש גם צד שלילי. קיימים תוספים רבים בחינם אבל ברוב המקרים התוספים מוגבלים ופתיחת האפשרויות המלאות של התוסף כרוכה בתשלום, קיימים כמובן גם תוספים שלא ניתן להוריד בחינם וחייבים לרכוש אותם. לצערנו גם מרבית התוספים לא תומכים בעברית בצורה מלאה או שלא תומכים בעברית בכלל.

ניתן לצפות ולהוריד בחינם את התוספים הפופולריים של וורדפרס בעמוד הבא: https://he.wordpress.org/plugins/browse/popular

 

4) מבחר תבניות עיצוב של וורדפרס

תבניות עיצוב מאתר וורדפרס

סיבה נוספת שהופכת את וורדפרס לפופולרית היא היכולת לשנות את התבנית והעיצוב של האתר באמצעות לחיצה אחת. קיימות המון תבניות של אתרי אינטרנט שניתן להשתמש בהם, כך שבמידה ותרצו לשנות את עיצוב האתר תוכלו לעשות זאת באמצעות שינוי התבנית ולא תצטרכו לשלם אלפי שקלים על עיצוב חדש (כמובן שניתן לעשות זאת רק באתרים פשוטים שלא נתמכים בתבנית העיצוב הנוכחית של האתר). כמו בתוספים גם כאן יש את החסרונות של התמיכה בעברית וגם כאן הרבה מהתבניות האיכותיות באמת הם בתשלום.

ניתן לראות דוגמאות לתבניות וורדפרס שתוכלו להוריד בחינם בקישור הבא: https://he.wordpress.org/themes/browse/popular

 

תמיכה של וורדפרס בשפות שונות

5) וורדפרס תומכת בכ-62 שפות שונות

נתון חשוב נוסף הוא שוורדפרס תומכת במספר רב של שפות. כיום ניתן להתקין את מערכת וורדפרס בכ-62 שפות שונות והמספר רק גודל עם השנים. לוורדפרס יש מתנדבים בכל העולם העוזרים בתרגום המערכת לשפות שונות. כמובן שוורדפרס תומכת בעברית ובאנגלית וניתן גם למצוא בין השפות הנתמכות את השפות ערבית ורוסית. באופן כללי וורדפרס תומכת בכל השפות המרכזיות בעולם.

 

6) כ-25% מהאתרים ברשת בנויים על וורדפרס

נתון נוסף שחשוב הוא שוורדפרס היא מערכת ניהול תוכן מאוד פופולרית. קיימים אתרים מכובדים רבים הטוענים שמעל מ-25% מהאתרים ברשת ובכל העולם בנויים על מערכת וורדפרס. המסקנה מנתון זה היא ש-1 מכל 4 אתרים בנוי במערכת וורדפרס. יש ביקוש רב בארץ ובעולם למתכנתי וורדפרס בקרב מעסיקים ויש גם ביקוש למפתחי אתרי וורדפרס מצד הלקוחות.

הביקוש הרב של הלקוחות גורם להגדלת ההיצע בקרב מפתחי אתרים וחברות לבניית אתרים. היצע גדול מוביל לתחרות בין נותני השירות וכתוצאה מכך המחירים יורדים עבור הצרכן. בנוסף לכך העובדה שיש כל כך הרבה מפתחי וורדפרס תאפשר לכם בתור מנהלי אתרים שהאתר שלהם נבנה על וורדפרס למצוא בקלות מפתח אתרים חדש לאתר, וזאת במידה ואתם רוצים לשנות את האתר ואתם לא מרוצים ממפתח האתרים הקודם שעבדתם איתו.

במידה והאתר שלכם בנוי על מערכת ניהול תוכן לא מוכרת או על מערכת ניהול תוכן בעלת קוד סגור ביצוע שינויים בעתיד יכול להוות בעיה עבורכם. כאשר מדובר במערכת ניהול תוכן לא מוכרת מציאת מתכנת שיוכל לבצע את השינויים למערכת יכולה להיות פעולה מסובכת. וכאשר תצליחו למצוא מישהו המחיר שלו יהיה גבוהה בגלל שאין לו תחרות.

במידה והאתר שלכם בנוי על מערכת ניהול תוכן בעלת קוד סגור (מערכת ניהול תוכן שנבנתה על ידי החברה שבנתה עבורכם את האתר) השינויים יתבצעו רק על ידי החברה שבנתה עבורכם את האתר. כאן במקרה הטוב המחיר יהיה גבוה מאוד ובמקרה הרע החברה יכולה להעלם ואתם תישארו עם מערכת ניהול תוכן שאף אחד לא יודע לערוך.

שורה תחתונה – האם לבחור בוורדפרס?

וורדפרס היא מערכת ניהול תוכן מצוינת המציעה אפשרויות רבות עבור המשתמשים שלה. יש לנו ניסיון של כמה שנים בבניית אתרים באמצעות וורדפרס והלקוחות שלנו תמיד מרוצים מהמערכת. וכאשר כל כך הרבה בעלי אתרים בוחרים לבנות את האתר שלהם באמצעות וורדפרס (מעל 25% מהאתרים ברשת בנויים באמצעות וורדפרס) כנראה יש לכך סיבה טובה. אנחנו ממליצים לסמוך על חוכמת ההמונים ועל העצה שלנו ולבנות את האתר שלכם על באמצעות וורדפרס.

 

במידה ואתם מעוניינים לבנות אתר על  וורדפרס נשמח לעמוד לשירותכם. ניתן לראות פרטים על השירותים שאנחנו מציעים וגם על המחירים שלנו על ידי לחיצה על בניית אתרים בוורדפרס. תוכלו גם להשאיר פרטים מתחת ונחזור אליכם בהקדם.

מעוניינים באתר וורדפרס מקצועי לעסק?

רוצים לשמוע פרטים נוספים על השירותים שאנחנו מציעים לבניית אתר בוורדפרס? השאירו את הפרטים שלכם מתחת ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם:

 

אם אהבתם את המדריך אתם מוזמנים לשתף אותו עם החברים שלכם ולאפשר גם להם להבין מה זה וורדפרס.

מדריכים נוספים בנושא וורדפרס:

מדריך להתקנת וורדפרס

מדריך להתקנת וורדפרס

מדריך המסביר איך אפשר להתקין את מערכת וורדפרס על שרת האחסון. המשך קריאה…

כניסה לממשק ניהול בוורדפרס

כניסה לממשק ניהול בוורדפרס

מדריך המסביר איך תוכלו להתחבר לממשק הניהול באתר וורדפרס המשך קריאה…

יצירת עמודים בוורדפרס

יצירת עמודים בוורדפרס

מדריך המסביר איך אפשר ליצור ולערוך עמודים באמצעות בוורדפרס. המשך קריאה…

ניהול בלוג בוורדפרס

ניהול בלוג בוורדפרס

מדריך המסביר איך ליצור פוסטים חדשים בוורדפרס ואיך אפשר לנהל בלוג באתר. המשך קריאה…

עבודה עם תבניות בוורדפרס

עבודה עם תבניות בוורדפרס

מדריך המסביר כל מה שאתם צריכים לדעת על מנת להשתמש בתבניות וורדפרס. המשך קריאה…

עבודה עם תוספים בוורדפרס

עבודה עם תוספים בוורדפרס

מדריך המסביר כל מה שאתם צריכים לדעת על מנת לעבוד עם תוספים בוורדפרס המשך קריאה…

גיבוי ושחזור לאתר וורדפרס

גיבוי ושחזור לאתר וורדפרס

מדריך המסביר איך לעשות גיבוי ושחזור לאתר הבנוי על וורדפרס המשך קריאה…

תוספי YYDevelopment

תוספי YYDevelopment

צפו בכל התוספים לוורדפרס הניתנים להורדה בחינם שפיתחנו ב-YYDevelopment. המשך קריאה…

יצירת תבנית בת בוורדפרס

יצירת תבנית בת בוורדפרס

מדריך המסביר מה זה תבנית בת, למה זה חשוב ואיך תוכלי ליצור תבנית בת בוורדפרס. המשך קריאה…

עדיין מתבלטים האם WordPress היא המערכת המתאימה לאתר שלכם?

אם עדיין לא הצלחתם להבין מהי וורדפרס והאם וורדפרס היא מערכת ניהול התוכן המתאימה לאתר שלכם שתפו אותנו בחששות או בשאלות שיש לכם בתגובות מתחת ונשמח לסייע.

5 תגובות

 1. שלום רב, קודם כל תודה על המאמר המצויין הזה.
  יש לי עסק של תכשיטים ואני רוצה לבנות אתר שאוכל למכור דרכו את התכשיטים שלי.
  האם וורדפרס היא פלטפורמה שיכולה להתאים לי?
  תודה מראש,
  מיכל

  1. היי מיכל,

   וורדפרס כפלטפורמה לא מאפשרת לבנות חנות וירטואלית אבל ניתן לבנות את החנות ולמכור מוצרים באמצעות תוסף שנקרא Woocommerce. התוסף באופן יחסי נוח לשימוש וקיימים הרבה אתרים ברשת שמשתמשים בו.

   מה שבעצם אומר שתוכלי להשתמש בוורדפרס עבור חנות התכשיטים שלך. חשוב לציין שוורדפרס ביחד עם Woocommerce מאפשרת לבנות חנות וירטואלית לעסקים קטנים ובינוניים והמערכת פחות מומלצת לחנויות ענקיות עם עשרות אלפי פריטים.

   כל עוד מדובר בחנות קטנה ואת לא חושבת שתעברי את ה-2,000-2500 פריטים אז הייתי ממליץ בחום להשתמש בוורדפרס. אם מדובר בחנות עם הרבה מוצרים ואת חושבת שתעברי את ה-2,500 פריטים אז מומלץ לבדוק את האופציה של לבנות את האתר שלך באמצעות מערכת אחרת ולא וורדפרס.

   אם את מחפשת מערכת אחרת אז שווה לבדוק את האופציה של מג’נטו (Magento). מג’נטו היא מערכת חינמית שפותחה עם הייעוד העיקרי של בניית אתרי ecommerce, המערכת אומנם דורשת יותר משאבים מהאחסון אבל היא יותר יציבה מוורדפרס לחנויות עם מבחר מוצרים רב.

   1. תודה על התשובה המנומקת. אין לי הרבה מוצרים אז אני חושבת שאבחר בוורדפרס (:

 2. אני רוצה לבנות אתר לעסק שלי והמליצו לי לבחור ב-wix או בוורדפרס ואמרו לי ש-wix יותר פשוט.
  האם הבחירה העדיפה היא wix או וורדפרס?
  תודה

  1. שלום אבישי,
   הבחירה בין wix לוורדפרס תלויה בצרכים שלך ושל העסק שלך.

   אם מדובר באתר שאתה רוצה לבנות לבד, מהר מאוד וללא הצורך בהשקעה אז wix יכולה להיות הבחירה הנכונה עבורך.

   אבל אם מדובר באתר שאתה מתכנן לקדם באופן אורגני ואתה מתכנן להשקיע בו זמן וכסף אז מערכת קוד פתוחה (וורדפרס) תמיד תהיה עדיפה על מערכת קוד סגור (wix).

   ברגע שמדובר באתר וורדפרס אתה יכול לאחסן אותו בעצמך ואתה תמיד יכול להחליף אחסון או את מפתח לאתר במידה ואתה לא מרוצה. ב-wix אם תחליט שאתה לא מרוצה אתה תאבד את האתר ותצטרך לבנות אותו מחדש.

   בנוסף הרבה יותר קל לקדם אתר וורדפרס מאשר אתר ויקס. נכון להיום יש אפילו מקדמי אתרים שלא מוכנים לקחת פרויקטים של אתרים שנבנו על ויקס בגלל שיותר קשה לקדם אותו ולהשיג תוצאות.

   וכמובן שכאשר האתר בנוי על וורדפרס יש הרבה יותר אפשרויות לפיתוח האתר.

כתיבת תגובה

מלאו את כל השדות על מנת להשאיר תגובה (האימייל שלכם לא יוצג באתר).

לחצן חזור למעלה
תוסף נגישות

כלי נגישות

הגדלת גודל פונט הקטנת גודלת פונט ניגודיות נמוכה ניגודיות גבוהה אפס הגדרות הצהרת נגישות לאתר
נציג צ'אט אונליין